3 November 2011

volume

so apparently there's this french guy living near the river in prague and he's got a terrible problem with the noise level. that's kinda understandable because the boats tend to be quite loud, yeah. there's all those michael jacksons and cheesy czech 80s music and stuff.
but that's not all. the guy set up a youtube channel where he posts videos of the boats that were loud, which reminds me slightly of the action they took in london after the riots,  how they put up the faces of the offenders on the internet. i'd say videos of the boats are kinda extreme and he qualifies succesfully to be a grade a grumpy, right. but i can't imagine what i'd do living near the river. oh wait i can i would be totally happy because that is the best and most historical place to live in prague.. duh.
so this is the channel.
/
v praze žije jeden francouzskej chlápek, kterej má očividěn velkej problém s hladinou hlasitosti, což je docela pochopitelný, protože žije blízko řeky a lodě bejvaj docela hlasitý se svejma jacksonama a zagorkama a tak.
ale to neni všechno. ten chlap založil youtube stránku kam posílá videa všech lodí co byly hlasitý, což mi trochu připomíná, jak po protestech a rabování v londýně založili stránku, kam posílali obličeje těch, co přestoupili zákon. řekl bych, že tohle je od něj docela extrémní přístup a kvalifikuje se na prvotřídního morouse. ale nedokážu si představit, co bych dělal, kdybych u řeky bydlel já. eh, počkat, dokážu, bylo by to uplně skvělý neasi.
jeho youtube channel.

2 comments:

shout